Kabala Ménes - Rádiháza

Rádiháza Magyarország délnyugati részén, Zala megyében, a Balatontól 50 km-re, Zalaegerszegtől 26 km-re, Tófej és Gutorfölde községek között helyezkedik el. A dombos-lankás erdőkkel övezett gyepes legelők kiválóan alkalmasak lovak tenyésztésére és tartására. 1912-ben Bartha László földbirtokos hét kancával kezdte el itt a lótenyésztést, amelynek hagyományait ápolva működik ma a Kabala Ménes Kft. közel 150 lóval.

Rádiházán ma az ügető-, és sportlótenyésztés, valamint a lovas idegenforgalom hármas tevékenysége zajlik. Számos, nemzetközi szinten sikeres ugró- és military ló látta itt meg a napvilágot.

Mont Blanc 1994. évi szürke fedezőmén (Gringo-Mimi-Martalóc), a Mezőhegyesi Mén- és Kancaverseny Mén II. kategóriájának győztese. A felnőtt magyar díjugrató bajnokság többszöri résztvevője volt, ma is aktívan versenyez lovasával, Botos Eszterrel. Ómama 1992. évi sötétpej kanca (Gulerno- Omega-Rádiháza-2); számos A/2 és A/3 versenyszám győztese és középkategóriás magyar bajnok Horváth Balázzsal. Az 1997-es „P” betűs évjárat csikói szintén rendkívül sikeres sportkarriert futottak be: Páholy, Partitúra, Pascal és Prímás nevei mindenki számára ismertek a magyar díjugrató sportban, valamennyien nagydíjszinten versenyeztek. Mind a négy ló Koppány apaságú, aki ma is a rádiházi ménes fedezőménje, és számos kiváló egyedet adott már a magyar sportlótenyésztésnek. A mai napig több mint 30 fia fedez Európában, Németországban 70 premizált kancautódot tartanak nyilván utána. Ugróló utódai szintén szép számmal képviseltetik magukat, nyereményösszegük 2003-ban átlépte a 4 millió eurós álomhatárt. Páholy ma is aktív MSLT -fedezőmén, Stróbl Dorottyával nagydíj szinten volt eredményes. A sárga mén utolsó versenyszezonjában, 2012-ben a budapesti gyermek és ifjúsági CSIO gyermeknagydíjának győztese volt Hardi Lucával. Prímás nagyszerű eredményeket ért el belga lovasával, Jody Boostels-el, CSI*** és CSI**** versenyek nagydíjainak helyezettje volt. Hétévesen döntős volt a lanakeni Fiatal Lovak Világbajnokságán, ahol 15. helyezett lett. A Goliath-apaságú szürke kanca, Tűzvirág 145 cm-es pályákon versenyez az olimpiai bajnok Jeroen Dubbeldam istállójában BMC Angel Rose néven.

A rádiházi tenyésztésű lovak nemcsak díjugratásban, de a military szakágban is kiválóan teljesítenek, Zengő (Timorrak des Isles-Gringo) 2009-ben militaryban junior magyar bajnok lett Tuska Péterrel. Alfa, Ómama csikója szintén nemzetközileg sikeres military ló.

A tavalyi Díjugrató Tenyészverseny ötéves kategóriájában szintén rádiházi tenyésztésű volt az a ló, amely a háromnapos bajnokságot verőhiba nélkül fejezte be: ő a Fodor Gábor által lovagolt pej herélt, Rádiháza Echo (Cero-Gringo). Az idei Fedettpályás Díjugrató Bajnokságon sem maradtak szalag nélkül a Kabala Ménes lovai, hiszen a hatéves kategória ezüstérmese a Lupicor-apaságú sárga herélt, Rádiháza Előtáncos lett, a ménes lovashölgyével, Burucs Borbálával. (Előtáncos nagyanyja Trilla, aki a már fentebb említett Prímás, és a 2006-ban ötéves tenyészversenyt nyert Golden Lady anyja.) A sikerek tovább folytatódtak a 140 cm-re kiírt felnőtt döntőben, ahol legjobb magyar tenyésztésű lóként második helyen végzett a kilencéves Rádiháza Bohókás (Der Kleine Lord-Gringo) Rezgő Zoltánnal. (Echo és Bohókás anyja is a nagyszerű, Gringo-apaságú kanca, Nevetős.) A rádiházi ménes rendszeres résztvevő az MSLT országos kancavizsgáin, melyeken számos alkalommal ítélték a bírók a legjobbnak a fiatal kancáikat.

Aki tehetséges fiatal sportlovakat vagy csikókat keres, csikót nevelne fel, bátran látogasson el Rádiházára, Magyarországnak erre a gyönyörű vidékére, ahol a hatalmas, dombos legelőkön nőnek fel a jövő bajnokai.

forrás: Pegazus /Becsey Adrienn/